Společenství vlastníků jednotek je jeden ze způsobů, který určuje vztahy mezi vlastníky bytů v bytových domech, je to právnická osoba, jejímž cílem je výhradně správa objektu a příslušného pozemku. Výkonný orgán tohoto společenství (SVJ) je Statutární orgán SVJ a zde připadají v úvahu tři možnosti. Buď se skládá z několika osob, anebo pouze z jedné osoby (předsedy SVJ), případně tuto funkci vykonává profesionální předseda SVJ.
Profesionálním předsedou SVJ rozumíme například externí společnost, která za úplatu provádí veškeré činnosti pro daný bytový dům, ačkoli v něm sama nebydlí a nemá k němu žádný osobní či majetkový vztah. Profesionální předseda na sebe pak bere veškerá práva i povinnosti, vyplývající ze své funkce a nyní se také sluší připomenout, že to mnohdy nebývá zrovna snadná práce. Předsedové SVJ jsou totiž v situaci, kdy mají značnou zodpovědnost a kdy musí podchytit veškeré záležitosti po „lidské“ i právní stránce a zároveň sledovat legislativní změny, které mohou do správy objektu zasahovat.
S funkcí profesionálního předsedy se dnes setkáváme poměrně často, protože ubývá lidí, kteří by chtěli mít na starosti chod celého domu, v němž bydlí, a kde jej všichni ostatní znají. Je to přece jen práce, a kdykoli uděláte chybu, anebo si v domě někdo na někoho stěžuje, budete mít u dveří vašeho bytu každou chvíli někoho, kdo se domáhá svých práv.
S profesionálním předsedou bude ve vašem domě klid, může to přinést zlepšení v mezilidských vztazích, protože je odpovědnost na někom, kdo k této problematice přistupuje jako profesionál, a kde je také pravděpodobnost nějakého omylu minimální už jen ze samotného principu. Každý zkrátka nemá takovou náturu a také schopnosti, že by prováděl správce objektu, zvláště pak v situaci, kdy v domě bydlí i některé problematické a špatně přizpůsobivé osoby, anebo lidé převážně v seniorském věku, z nichž nikdo není na takové úrovni, že by zvládl výkon této důležité funkce.