S příchodem léta se muškáty objevují v každém druhém okně a ne, jen v něm. Kdybych měl napsat kolik druhů jich na světe existuje, bylo by to hodně dlouhé čtení. My si v tomto článečku povšimneme jen dvou, a to převislých a vzpřímených.
Mezi ty druhé patří například Muškát páskový (Pelargonia zonale). Jako vzpřímený roste nahoru, nedělá nám na okně převisy, což druhý zástupce právě umí a docela krásně. Jmenuje se Pelargonie štítnatá ( Pelargonia peltatum) a udělá na parapetu krásné „závěsy“.
Oba druhy nejsou nijak moc náročné jak na umístění, tak na péči. I když zcela bez ní se samozřejmě neobejdou.
Klidně je můžete zasadit i později, muškáty jsou jedny z těch, co rostou dosti rychle. Převislé dejte tam, kde převisy vyniknou, tedy pokud máte zahrádku, v paneláku samozřejmě na okna. Ale i do vyrobeného závěsu.
Zalévejte je pravidelně, ale díky dužinám vám rostliny občasné zapomenutí prominou, pokud to ovšem netrvá dlouho. Pokud ano začnou vadnout a slábnout a mohou se stát obětí nějakých malých útočníků, například mšic nebo molic. S těmito malými potvůrkami se pak jen těžko bojuje.
Pokud jste zastáncem hnojení, a to hnojení chemického, tak si jej kupte a postupujte dle návodu.
My, co chemické hnojení neuznáváme si poradíme sami. Zakoupíme si v potravinářském obchodě kvasnice a vyrobíme našim květinám hnojivo podomácku. A bude nás to stát zhruba dvě koruny.
Bohužel na internetu se pisatelé neshodnou na přesném postupu tohoto životabudiče, takže zkuste kterýkoli a sami poznáte, tedy časem, který bude nejlépe vyhovovat. Pokud se vám nechce hledat tak smíchejte kvasnice s teplou vodou. S jedním litrem, a nezakryté nechte dva týdny louhovat. Následně smíchejte s třemi litry vody a můžete hnojit. Upozorňuji, že to bude dosti zapáchat, takže opatrně manipulovat.
A ještě varování, nádobu nezakrývejte, bude to celé kvasit, tak abyste to neměli na stropě.